Darmowy kredyt konsumencki? To możliwe – zobacz czym jest sankcja kredytu darmowego.

Sankcja kredytu darmowego – co to jest i jak działa?

Sankcja kredytu darmowego to pojęcie, które warto znać, szczególnie jeśli korzystasz z kredytów konsumenckich. Może to być dla Ciebie kluczowe, jeśli masz do czynienia z bankiem lub inną instytucją, która nie przestrzega przepisów prawa. W tym artykule wytłumaczę ogólnie, czym jest ta sankcja, jak działa i co możesz zrobić, jeśli jesteś w trudnej sytuacji kredytowej.

W kolejnych artykułach będę rozwijać tematy, który są związane z sankcją kredytu darmowego, ponieważ nie sposób omówić wszystko w jednym artykule. Zapraszam Cię do śledzenia nowych wpisów, które będą się pojawiać na moim blogu.

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego została uregulowana w art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego prowadzi do tego, że kredyt/pożyczka, który wziąłeś, staje się darmowy. Oznacza to, że nie musisz płacić odsetek, prowizji ani innych dodatkowych kosztów związanych z kredytem – oddajesz tylko to, co pożyczyłeś.

Kiedy można zastosować sankcję kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego może być zastosowana wtedy, gdy bank lub inna instytucja, od której pożyczyłeś pieniądze, naruszy przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Chodzi tutaj o różne naruszenia wskazane w tej ustawie, na przykład:

  • Brak pełnych i prawidłowych informacji w umowie kredytowej (np. brak wskazania całkowitej kwoty do spłaty).
  • Brak informacji o dodatkowych kosztach, np. opłatach, prowizji, marży.
  • Błędnie wyliczona RRSO kredytu konsumenckiego.

Jeśli instytucja finansowa naruszy przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, możesz rozważyć skorzystanie z sankcji kredytu darmowego i doprowadzić do tego, że kredy stanie się darmowy.

Jakie są korzyści dla konsumenta?

Dla Ciebie to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ oznacza, że kredyt staje się tańszy – nie musisz płacić odsetek, prowizji oraz innych kosztów związanych z kredytem, a te, które już poniosłeś, zostaną zwrócone przez bank. Ostatecznie oddajesz tylko tyle, ile pożyczyłeś, bez dodatkowych opłat, które normalnie musiałbyś ponieść w związku z zaciągnięciem kredytu. Co więcej, bank nie może wypowiedzieć umowy z tego powodu, że skorzystałeś z sankcji kredytu darmowego.

Jakie kroki musisz podjąć?

Jeśli Twoja umowa kredytowa zawiera błędy wskazane w  ustawie o kredycie konsumenckim, masz prawo skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Od czego zacząć?

  • Analiza umowy kredytu/pożyczki konsumenckiej

Jest to pierwsza czynność, którą należy wykonać, ponieważ nie każde naruszenie przez bank ustawy o kredycie konsumenckim, będzie uprawniało do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. O tym, jakich dokładnie umów dotyczy sankcja, przeczytasz w tym artykule.

  • Jeżeli analiza wykaże, że Twoja umowa zawiera wady, które uprawniają Cię do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, kolejnym krokiem będzie złożenie bankowi pisemnego oświadczenia o tym, że korzystasz z sankcji kredytu darmowego.

Oświadczenie powinno zostać przygotowane w odpowiedni sposób i najczęściej będzie zawierać jednoczesne wezwanie banku do zapłaty na Twoją rzecz odpowiedniej kwoty pieniężnej. Treść oświadczenia jest bardzo ważna, ponieważ to, co w nim napiszesz, będzie miało wpływ na dalszy tok postępowania z bankiem.

  • Dalsze działanie po złożeniu oświadczenia, zależy od tego, jak bank zareaguje na oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.

Zazwyczaj banki nie uwzględniają oświadczenia kredytobiorcy i nie godzą się na to, żebyś spłacał tylko kapitał, który otrzymałeś od banku. Jeżeli bank nie uwzględni oświadczenia, swoich praw będziesz mógł dochodzić na drodze sądowej.

  • Pozew przeciwko bankowi

Tak, jak wskazałam w pkt. 3, jeżeli bank będzie upierać się przy tym, że nie masz podstaw do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, możesz złożyć sprawę do sądu, aby uzyskać zwrot nieuczciwie naliczonych opłat.

Podsumowanie

Sankcja kredytu darmowego to bardzo ważne narzędzie ochrony konsumentów, które pozwala na odzyskanie pieniędzy w przypadku, gdy instytucje finansowe nie przestrzegają przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Warto znać swoje prawa i być świadomym, że w sytuacji naruszenia możesz zażądać, aby Twój kredyt został uznany za darmowy.

Jestem tu dla Was. Jeśli macie pytania dotyczące sankcji kredytu darmowego lub chcecie skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej, możecie skontaktować się ze mną pod numerem tel: +48 661 388 756 lub mailowo: biuro@zabickaluszcz.pl

Agnieszka Żabicka-Łuszcz

Radca prawny. Świadczę profesjonalne usługi prawne z zakresu kredytów frankowych, prawa bankowego, sankcji kredytu darmowego. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń lub napisz: tel: +48 661 388 756 | biuro@zabickaluszcz.pl