
Sankcja kredytu darmowego – od czego zacząć?
Sprawę o sankcję kredytu darmowego rozpoczyna się od analizy umowy kredytu/pożyczki. Jest to pierwszy i podstawowy dokument, który należy przeanalizować. Dlaczego? Sankcja kredytu darmowego dotyczy przypadków określonych w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim i wskazanych tam błędów popełnionych przez bank. To oznacza, że z sankcji będą mogły skorzystać te osoby, których umowy kredytu/pożyczki, zostały skonstruowany w wadliwy sposób, określony w ustawie.
Pisząc o analizie umowy, mam na myśli:
- Umowę kredytu/pożyczki wraz z załącznikami – na końcu umowy wymienione są załączniki,
- Aneksy do umowy – oczywiście jeżeli były zawierane,
- Regulamin do umowy – niektóre banki stosowały regulamin, który zawiera dodatkowe postanowienia regulujące stosunki między bankiem a kredytobiorcą.
Wszystkie wymienione wyżej dokumenty są istotne. Czasami analiza wykazuje, że błędy banku znajdują się w wyciągu z taryfy opłat, albo są zawarte w regulaminie, do którego odsyła umowa. Tutaj przykładowe postanowienie z umowy pożyczki, które wskazuje, że do umowy był załączony regulamin: „Bank X udziela kredytobiorcy na wniosek z dnia Y kredytu na warunkach określonych niniejszą umową i Regulaminem udzielania kredytów i pożyczek konsumenckich zwanym dalej Regulaminem, stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszej umowy”.
Jeżeli nie odnalazłeś wszystkich dokumentów, możesz zwrócić się do banku o wydanie kopii całej dokumentacji dotyczącej kredytu.
Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z sankcji kredytu darmowego i potrzebujesz analizy Twojej umowy kredytu, zapraszam Cię do kontaktu z moją Kancelarią pod numerem tel. 661388756 lub na adres e-mail: biuro@zabickaluszcz.pl.
A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sankcji, zapraszam Cię do przeczytania artykułu: Sankcja kredytu darmowego – dla kogo?