Wyrok TSUE z dnia 23 stycznia 2025 r. w sprawie sankcji kredytu darmowego kancelaria prawna Rzeszów

We wpisie z dnia 18 lutego 2025 r. pisałam o wyroku TSUE z dnia 13 lutego 2025 r. w polskiej sprawie dotyczącej sankcji kredyt darmowego – kliknij tutaj aby przejść do artykułu.

Dzisiaj przynoszę Państwu informacje na temat innego wyroku, który zapadł przed wyrokiem dotyczącym sprawy polskiej. Dzisiaj pochylimy się nad wyrokiem TSUE z dnia 23 stycznia 2025 r. o sygnaturze C 677/23, wydanym w sprawie słowackiej. Tutaj możesz znaleźć pełną treść wyroku w języku polskim .

Na jakie pytania odpowiadał TSUE w sprawie słowackiej C-677/23?

1. Czy wymagane jest aby w umowie kredytowej wyraźnie określić czas trwania umowy o kredyt, przykładowo poprzez wskazanie daty zawarcia i zakończenia trwania umowy (od… do…), ewentualnie poprzez wykorzystanie kalendarzowych jednostek czasu, jakimi są przykładowo miesiące lub lata (np. na okres jednego roku),

czy też jest wystarczające, jeżeli zostanie to określone w ten sposób, że konsument ma obliczyć okres obowiązywania umowy lub ustalić go w inny sposób na postawie postanowień umowy, np. na podstawie liczby miesięcznych rat czy momentu pełnej spłaty kredytu?

2. Czy założenia przyjęte do obliczenia RRSO muszą być wyraźnie oznaczone w umowie jako założenia przyjęte do obliczenia RRSO czy też konsument ma sam ustalić odpowiednie założenia przyjęte do obliczenia RRSO na podstawie postanowień umownych?

W jaki sposób odpowiedział TSUE?

1. Na pierwsze pytanie TSUE odpowiedział, że umowa kredytu nie musi bezwzględnie wskazywać w sposób wyraźny okresu jej obowiązywania, o ile warunki tej umowy pozwalają konsumentowi na ustalenie tego okresu bez trudności i z pewnością. W praktyce może to oznaczać np. że okres obowiązywania umowy może wynikać z harmonogramu, który stanowi załącznik do umowy.

2. W zakresie pytania drugiego TSUE stwierdził bardzo istotną rzecz, a mianowicie, że założenia przyjęte do obliczenia RRSO muszą być wyraźnie wskazane w umowie o kredyt i nie wystarczy w tym względzie, aby konsument mógł je sam zidentyfikować, analizując warunki tej umowy.

Jakie wnioski płyną z wyroku TSUE dla osób, które rozważają skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

Bardzo istotne, szczególnie w zakresie pytania drugiego, które dotyczyło RRSO. Z wyroku wynika, że założenia przyjęte do obliczenia RRSO muszą zostać wskazane w umowie w sposób jasny, zwięzły i wyraźny.

TSUE podkreślił, że założenia przyjęte do obliczenia RRSO powinny zostać podane w taki sposób, aby kredytobiorca mógł zweryfikować, czy bank w sposób prawidłowy obliczył RRSO.
RRSO jest wskaźnikiem bardzo istotnym, ponieważ na jej podstawie konsument porównuje oferty poszczególnych instytucji kredytowych i często w oparciu właśnie o RRSO, podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu w konkretnym banku/instytucji pożyczkowej.

Sankcja kredytu darmowego prawnik Rzeszów analiza umowy kredytu Jeżeli masz zaciągnięty kredyt/pożyczkę konsumencką i chcesz sprawdzić, czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego, zapraszam Cię do kontaktu z moją kancelarią: tel. 661388756, e-mail: biuro@zabickaluszcz.pl. Analiza umowy jest bezpłatna, a jeśli chcesz poczytać o tym, czy warto skorzystać z sankcji, zapraszam Cię do przeczytania artykułu: Sankcja kredytu darmowego – czy warto?

Agnieszka Żabicka-Łuszcz

Radca prawny. Świadczę profesjonalne usługi prawne z zakresu kredytów frankowych, prawa bankowego, sankcji kredytu darmowego. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń lub napisz: tel: +48 661 388 756 | biuro@zabickaluszcz.pl